niedziela, 6 grudnia 2009

AV Comparatives, wielki testy na zakończenie roku

AV Compartives, niezależna organizacja testująca, jakość oprogramowania antywirusowego opublikowała wyniki dwóch testów opisujących wydajność programów oraz poziom skuteczności ochrony podczas standardowej pracy. Dwa bardzo duże testy dają nam odpowiedzi na pytanie, który z programów antywirusowych jest najskuteczniejszym i najszybszym narzędziem do ochrony danych?


Testy wydajności przeprowadzono na komputerach o identycznych parametrach sprzętowych (procesor Intel Core 2 Duo 8400 i pamięć rzędu 2 GB RAM). Oprogramowanie antywirusowe zainstalowano na czystym systemie Windows XP Professional z dodatkiem SP3 i testowano przy domyślnych ustawieniach ochrony. By wyeliminować przeszkody do wystawienia rzetelnej opinii przed rozpoczęciem testów przeprowadzono defragmentację dysków oraz zminimalizowano inne czynniki, które mogły mieć wpływ na wykonywane pomiary. Przeprowadzono optymalizacje programów pod kątem aktualizacji bez sygnatur, co oznaczało, że wyniki przedstawiają wpływ na system podczas codziennej pracy antywirusów.


Ogólną ocenę prędkości działania programów antywirusowych po przeprowadzeniu czterech szczegółowych testów dotyczących: kopiowania plików (trzykrotne kopiowanie różnych czystych plików), archiwizowania-rozpakowywania, kodowania-transkodowania (pliki audio-video, konwersja plików DVD do formatu iPod), czasu instalacji-deinstalacji programu antywirusowego wystawiono w trzech poziomach (standard, Advanced, Advanced+).


W grupie najszybszych rozwiązań znalazły się rozwiązania: F-Secure, G Data Software, Kingsoft, Symantec, Kaspersky, Avira i Eset. Wolniejsze od czołówki okazały się rozwiązania takich firm jak BitDefender, eScan, Sophos, Avast, AVG, Microsoft. Reszta antywirusów sklasyfikowana została w trzeciej grupie, która tym samym uznana została za najsłabszą.


W kwestiach dotyczących poziomu bezpieczeństwa systemu i walce z różnego rodzaju zagrożeniami tradycyjnie zabłysła G Data Software. Oprócz rozwiązania G Data w grupie najlepiej ocenianych rozwiązań znalazły się antywirusy: F-Secura, Avasta, Microsoft, eScan, BitDefendera, Kspersky, Eseta.


Testy jednego z największych laboratoriów antywirusowych na świecie AV Comparatives potwierdzają, że w tym przypadku kompromis pomiędzy poziomem ochrony, a wydajnością pracy wydaje się być zbyteczny. Wśród najlepszych, zarówno w aspekcie bezpieczeństwa i wydajności znalazły się przynajmniej trzy firmy. 


informacja prasowa: gdata.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz