Nie ulega wątpliwości, że ochrona antywirusowa jest koniecznością dla każdego użytkownika sieci. Ryzyko jest realne – komputer, który nie posiada takiej ochrony jest stale narażony na atak.
musiał radzić sobie z którymś z wymienionych poniżej problemów (lub ze wszystkimi naraz w najgorszym przypadku):
- pliki na Twoim komputerze zostaną zmienione lub skasowane,
- adresy mailowe w Twojej książce adresowej zostaną skradzione i użyte do rozsyłania wirusów,
- inne programy ochronne zainstalowane na Twoim komputerze przestaną działać,
- sieć znacznie zwolni lub przestanie działać,
- jeśli będziesz miał wyjątkowego pecha, wirus skasuje istotne dla działania komputera pliki wymuszając reinstalację systemu.
Te przykłady powinny przekonać każdego, że zainstalowanie ochrony antywirusowej jest koniecznością. To kieruje nas w stronę kolejnego tematu – programy gwarantujące ochronę antywirusową nie są sobie równe. Niektóre z nich zapewniają ponad 90% ochronę, o innych jednak wogóle nie warto wspominać.
Najpopularniejsze programy antywirusowe
Najpopularniejszymi programami chroniącymi komputer przed wirusami są: Kaspersky, Norton Anti-Virus i McAfee (można jeszcze wspomnieć o Panda AntiVirus). Aby zapewnić sobie ochronę przed wirusami powinieneś zdecydować się na zainstalowanie któregoś z nich. Nie różnią się od siebie bardzo, więc wybór należy do Ciebie.
(1) Kaspersky Anti-Virus
Kaspersky oferuje ochronę antywirusową na wysokim poziomie. W teorii powinien wyśledzić i usunąć każdego napotkanego wirusa. Chociaż skonfigurowanie go jest dosyć trudne (dlatego polecam go doświadczonym użytkownikom), ustawienia domyślne programu działają na tyle dobrze, że i tak warto go wypróbować. Poważną zaletą są bardzo częste aktualizacje - co godzinę.
(2) Symantec Norton Anti-Virus
Jest chyba najpopularniejszym programem antywirusowym. Jest równie dobry co Kaspersky, ale stosunkowo długi czas pomiędzy uaktualnieniami (raz dziennie) oznacza, że może dojść do infekcji jakimś nowym wirusem, zanim Symantec się nim zajmie.
(3) McAfee VirusScan
McAfee VirusScan jest kolejnym użytecznym programem antywirusowym, może nawet jeszcze lepszym niż Norton Anti-Virus, ponieważ czas między uaktualnieniami jest znacznie krótszy. Największy problem z McAfee polega na tym, że samo uaktualnienie zajmuje sporo czasu – z pewnością więcej, niż w przypadku innych programów.
Kilka rad dotyczących ochrony antywirusowej
Bez względu na to, jaki program wybierzesz upewnij się, że będzie włączony przez cały czas. Nie wyłączaj go, nawet jeśli zauważysz, że komputer zwolnił.
Pamiętaj o uaktualnianiu oprogramowania antywirusowego – większość z nich robi to automatycznie, ale dobrze to sprawdzić od czasu do czasu. Czasami firewall nie pozwala na uaktualnienie programu antywirusowego, i jeśli wyłączyłeś powiadomienia firewalla – możesz się o tym w ogóle nie dowiedzieć.
Autor: Andrzej Libiszewski Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - żródła darmowych artykułów do przedruku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz